בית » News » אסתטיקת הפה – המדריך

אסתטיקת הפה – המדריך

אסתטיקת הפהמהו הדבר הגדול הבא שעומד להתרחש בתחום רפואת השיניים ואיזו טכנולוגיה חדשה עומדת לשנות את הפרקטיקה של תחום זה?

ובכן, הטכנולוגיה העדכנית קידמה את ענף רפואת השיניים באופן אדיר (למשל שתלים מחומרים חדשים, יישור שיניים שקוף ורפואת שיניים אסתטית). אך יודעי דבר טוענים שהדבר הבא ברפואת השיניים כבר כאן, והוא מחבר באופן גורף בין האוראלי לכלל מערכתי.

נקודת המבט האוראלית האסתטית

היום יכול רופא השיניים לשפר את מראה שיניו של המטופל ולאפשר לו להשיג חיוך בריא ויפה. ב-30 השנים האחרונות הפכה רפואת השיניים האסתטית לאחת הפרוצדורות המבוקשות ביותר, בעיקר כשמדובר בהלבנת שיניים או בשיטת יישור שיניים שקוף. אבל, כעת כשהשיניים נראות יפות, לבנות וישרות, מה לגבי האזורים שמסביב לפה, האם נמשיך להזניח אותם?

המראה האסתטי של מרחב הפנים כולו מושפע גם הוא מכאבי השיניים. זהו אזור שרופאי השיניים מכירים טוב יותר מכל הרופאים האחרים, ואין שום סיבה שלא יטפלו גם בהיבט אסתטי זה. לכן, יש נטייה כיום להרחיב את הטיפול בבריאות הפה גם לטיפול באסתטיקה של כלל הפנים.

האמנות והמדע של הזרקות לפנים

בוטוקס הוא שם מסחרי של הרעלן בוטולניום (Botulinum), שמופיע בצורה של חלבון מטוהר. ה-FDA האמריקאי אישר את הבוטוקס כטיפול ראשוני במקרים של כאבי פנים ומיגרנה כרונית. מנגנון הפעולה של הבוטוקס הוא מאד פשוט. החומר מוזרק אמנם לשרירי הפנים אבל כלל אינו משפיע עליהם. בעצם, הבוטוקס חוסם ומשפיע על התקשורת הבין העצבית שאחראית על המוטוריות של השרירים. ברגע שיש הפרעה בתקשורת העצבית, השרירים אינם מתכווצים וכך נפסקת התנועה הדינמית שגורמת לקמטים בעור. הבוטוקס לא גורם לאובדן התחושה בשרירים והשפעתו נמשכת כשלושה עד ארבעה חודשים.

אזורי הפנים שבהם בדרך כלל מזריקים בוטוקס להחלקת הקמטים הם המצח, בין העיניים ומסביב לשפתיים. הבוטוקס משמש גם כטיפול ברפואת שיניים אסתטית, כאלטרנטיבה לטיפול פולשני (במקרים של בעיות בקו השפה העליון של חולים שמתקשים להסתגל לשיניים תותבות חדשות), או לטיפול אורתודנטי אחר. אין ספק שרופאי השיניים יכולים לתת פתרון טוב יותר לבעיות אסתטיות אלה, מרופאים בתחומים אחרים.

קיימים חומרים נוספים למילוי עור מקומט. חומרים אלה משמשים בדרך כלל להוספת נפח לעור מקומט באזור הפנים וסביב הפה. ככל  שבני האדם מתבגרים מתחיל הקולגן הטבעי להיעלם לאיטו וכך מתרבים קמטי הפנים. חומרי המילוי המוזרקים מתחת לעור מתפיחים אזורים אלה והקמטים בולטים פחות. חומרי המילוי נמצאים בשימוש גם ברפואת השיניים והם משמשים להגבהת השפה, לאחידות מראה השפתיים במקרה של אי אחידות, ולהפיכת האזור סביב הפה לאסתטי יותר.

הבשורה החדשה היא שרפואת השיניים מטפלת לא רק בניתוחים לשיקום הפה בשילוב חומרי מלוי כגון בוטוקס, אלא גם באסתטיקה הכוללת של הפנים, שהיא העתיד של רפואת השיניים האסתטית. 

המאמר נכתב באדיבות האתר http://www.thesmile.co.il/he/

 

Share Button