בית » תרבות ופנאי » האם צריך לחסן כלבים?

האם צריך לחסן כלבים?

כלב חיסונים הינם אחד היסודות החשובים של הרפואה הוטרינרית המונעת. באמצעותם ניתן למנוע מחלות קשות אשר יכולות להוביל לסבל או מוות של בעלי החיים ולפגוע גם בבני אדם.

קיימים שני סוגי חיסונים עיקריים המיועדים לכלבים, חיסון כלבת וחיסון משושה. את חיסון המשושה ניתן לקבל רק אצל הווטרינרים הפרטיים ואילו את חיסון הכלבת ניתן לקבל אצל הוטרינר הרשותי (בעייריה) או אצל הווטרינר הפרטי.

טיפול כנגד תולעת הפארק לעיתים נקרא חיסון אך זהו אינו חיסון מאחר ואינו גורם ליצירת נוגדנים אלא מדובר בזריקה המכילה חומר אשר אמור להרוג את הטפיל במידה והכלב כבר נגוע. יעילות הזריקה במניעה של המחלה עצמה נחשבת נמוכה (החומר נשאר בגוף הכלב רק מספר ימים).

חשוב לציין כי לפני כל חיסון על הכלב להיות בריא ולכן יבצע כל וטרינר בדיקה גופנית מלאה בכדי לבחון האם קיימים סימני מחלה (כגון חום או פריחה). חיסון בעל חיים חולה עשוי להחמיר את מצבו.

גורי כלבים צעירים הם הרגישים ביותר למחלות (בדיוק כמו ילדים) זאת מאחר ומערכת החיסון שלהם אינה מפותחת. מסיבה זו הבאתם למרפאה הוטרינרית לשם קבלת חיסון עשויה לסכן את בריאותם (בייחוד כל עוד לא קיבלו חיסונים כלל). במקרים אלו מומלץ שלא לאפשר להם להסתובב במרפאה ולהחזיקם על הידיים כל העת. ניתן כמובן להסתייע בשירות מרפאה וטרינרית ניידת לקבלת החיסונים בביתכם ולמנוע את סכנת ההדבקות במחלות.

חיסון הכלבת הינו חיסון חובה לכלבים בישראל, זאת בשל נפיצות מחלת הכלבת במדינתו (בישראל מאובחנים עשרות מקרי כלבת בחיות בר, משק ובית).

כל כלב מעל גיל שלושה חודשים חייב להיות מחוסן כנגד כלבת וכן מסומן באמצעות שבב זיהוי תת עורי. חיסון הכלבת הינו תנאי לקבל רישיון להחזקת כלב בישראל.

החיסון נחשב יעיל וחשוב מאוד למניעת המחלה הן בחיות בית והן בבני אדם (המחלה נחשבת לקטלנית ביותר וכמעט 100% מבני האדם שנדבקו בה לא שרדו).

חיסון משושה מיועד בעיקר להגנה על הכלב מפני מספר מחלות קשות אך מכיל מרכיבים גם כנגד מחלות העשויות לפגוע גם בבני אדם.

החיסון, כפי שברור משמו, מגן על הכלבים מפני שש המחלות הבאות:

  • פרוו  – מחלה ויראלית קשה ביותר אשר ללא טיפול יכול להוביל למוות בייסורים. הווירוס פוגע במערכת החיסון ובנוסף גורם להקאות ושלשולים דמיים קשים.
  • כלבלבת – למרות שמה "החמוד" של המחלה, מדובר בנגיף מסוכן ביותר הפוגע במערכת הנשימה והעצבים. אין טיפול ספציפי כנגדו ובחלק מן המקרים הכלבים לא שורדים את המחלה.
  • פארא-אינפלואנזה – נגיף הגורם למחלת נשימה דמוית שפעת בכלבים.
  • דלקת כבד נגיפית הנגרמת ע"י נגיף אדנו – מחלה המסוכנת בעיקר לגורי כלבים הגורמת לפגיעה חמורה בכבד ולפגיעה בעיניים.
  • לפטוספירה (עכברת) – מחלה חיידקית הגורמת לפגיעה קשה בכבד ובכליות ועשויה להוביל למוות. המחלה מסוכנת גם לבעלי חיים. חיסון המשושה מכיל מרכיבים המונעים תחלואה משני סוגים שונים של החיידק.

ישנם בעלי כלבים המנסים לחסוך כסך ולא לחסן את בעלי החיים שלהם. זוהי טעות מאחר ובמידה ובעל החיים יחלה הטיפול במחלה יעלה כסף רב יותר וכמובן, כפי שהוזכר, חיסון כלבת לדוגמא, הינו חובה על פי החוק.

הכתבה בחסות וטרינר נייד – ביקורי בית, מרפאה וטרינרית ניידת המספקת שירות וטרינר עד הבית בתל אביב והמרכז

Share Button