בית » בעלי מקצוע » הדפסה בתלת מיימד – לאן זה לוקח אותנו?

הדפסה בתלת מיימד – לאן זה לוקח אותנו?

בכל מקום אנו יכולים לקרוא כיום על המהפכה התלת מימדית בעולם המדפסות. נראה שרעיונות של דפוס רגיל הפכו להיות מעט מיושנים – ובמקום זה המדפסות התלת מימדיות מושלות בכיפה. עם זאת חשוב לבצע בעצם אבחנה בין שתי התופעות. מדפסות תלת מימד, לא באות כלל וכלל להחליף תוצרים של דפוס רגיל. הדפוס הרגיל נועד להדפסה של טקסט. לעומת זאת, מדפסות תלת מימד באות בכלל לספק תוצרים אחרים בעלי שימוש מגוון – אבטיפוס למוצרים שונים, תוכניות אדריכליות תלת מימדיות, מוצרים לשימוש יומיומי – ואולי אפילו תוצרים ביולוגיים לטובת הרפואה. אז איך תיראה האנושות בעידן הקרוב?

הדפסה בתלת מיימד

השפעות התלת מימד על חיינו

  • קבלת אבטיפוס מהיר – ראשית, בעזרת מדפסות תלת מימד, נוכל כעת לצפות באבטיפוס של מוצרים רבים תוך זמן קצר. אנחנו לא נצטרך להסתפק במודלים שיש במחשב או בשרטוטים שאנשים עושים. במקום זה, נוכל תוך זמן קצר לקבל לידינו את האבטיפוס ולהבין איך מוצרים שונים ייראו במדויק בעולם האמיתי – ואין ספק שזו השפעה אדירה.
  • חשש מנשק? – יש שמציניים כי הדפסות תלת מימדיות עלולות להיות מסוכנות, ושיהיה ניתן להדפיס באמצען נשקים. אלא שיש לציין שלצורך כך יש צורך בתוכנה דיגיטלית שיהיה אפשר ליצור בה נשקים – וכמובן את החומרים המתאימים (נכון להיום דפוס תלת מימדי מבוסס על פולימרים פלסטיים ולא על מתכות). עם זאת, יש לחשוב גם על השלכות אפשריות אלו.

שינוי בדפוס – ומה עם שינויים ביולוגיים?

עוד היבט חשוב מאד של דפוס ומדפסות תלת מימדיות, הוא ההיבט הביולוגי. בשנת 2010 נחנכה המדפסת הביולוגית הראשונה, שבכוחה ממש "להדפיס" רקמות אנושיות,  ובשנת 2011 הייתה אף "הדפסה" של כליה אנושית. אמנם מדבור על תוצרים ראשוניים, אבל אין ספק שגם בתחום זה – נראה בעתיד שינויים כבירים, ונקווה שכולם יהיו רק לטובת האנושות.

Share Button