בית » News » כדאי ליישר שיניים בגיל מבוגר?

כדאי ליישר שיניים בגיל מבוגר?

שינייםלמבוגרים רבים קיימת דילמה לא פשוטה: מצד אחד הם סובלים משיניים עקומות שפוגעות בדימוי העצמי שלהם; מצד שני, הם חוששים לטפל בבעיה זו, מאחר וקיימים בתוכם זיכרונות ילדות, אשר בהם הילדים צחקו על הילד שהרכיב טבעות או גשר על השיניים. במאמר זה ננסה לתאר את התופעה, להבין מה גורם לה ואף ננסה לפתור את הדילמה הזו.

מהם הגורמים לשיניים עקומות?

גורמים שונים עלולים לגרום לשיניים שלכם להתעקם, למשל: ייתכן וירשתם מבנה בעייתי של הלסת. אפשרות אחרת היא שהשיניים שלכם התעקמו בעקבות חבלה או מחלה כלשהי. כמו כן, יכול מאוד להיות שהיו לכם הרגלים שונים (מציצת אצבע או מוצץ עד גיל מאוחר), שגרמו לשיניים שלהם לצמוח באופן בלתי תקין, עד כדי כך שהם התעקמו, יצרו מרווחים או צמחו זו על גבי זו.

מדוע ישנם מבוגרים שסובלים משיניים עקומות?

עד לא מזמן, טיפול יישור שיניים היה נחשב לבעייתי למדי. הסטיגמה הקיימת בקרב אנשים רבים לגבי טיפול מסוג זה היא ששמים על השיניים מתכות ואביזרים שונים, שבהכרח מכערים את פניו של המטופל, משבשים את דיבורו, מפריעים לו לאכול ובאופן כללי – הורסים את חיי החברה שלו. כולם זוכרים את אותם מתבגרים אכזריים שצחקו על חשבונו של המטופל, רק בגלל הטיפול שהוא עבר. בדיוק בשל סיבה זו, הורים רבים נמנעו מלקבוע פגישה עם אורתודנט על מנת שיישר את שיניהם של ילדיהם, רק כדי למנוע מהם את עוגמת הנפש והתסכול.

עם זאת, לאחר שהילדים מתבגרים הם מתחילים להיות מוטרדים יותר ויותר מעצם העובדה שהשיניים שלהם עקומות. הם מתביישים לחייך בפה מלא, כיוון שאמצעי המדיה השונים משדרים להם שלא מספיק שיהיו להם שיניים לבנות, אלא הן גם חייבות להיות ישרות. השיניים העקומות פוגעות באותם מבוגרים בכל מישור בחייהם, גם אם לא תמיד הם יודו שזוהי הסיבה לכך. הביטחון העצמי שלהם נפגע, ולעתים קרובות הם מתקשים למצוא עבודה, זוגיות וחברים, וממצב זה ועד לדיכאון המרחק הוא קצר.

הקושי לצאת ממעגל הקסמים

הבעיה היא שגם כאשר אותם מבוגרים מבינים שהם חייבים ליישר את השיניים שלהם, הם מתקשים אפילו להרים טלפון ולקבוע פגישת ייעוץ אצל אורתודונט. הם חוששים מאותן הסטיגמות שקיימות על מכשירי יישור שיניים, כשהמרכזית שבהן היא פגיעה במראה האסתטי. למעשה, מדובר במעגל קסמים שקשה מאוד לצאת ממנו, והסיבה המרכזית לכך היא שהמצב הדיכאוני והפסימי, שבו הם שרויים, מונע מהם לראות את השיפור שיחול במצבם בסיום הטיפול.

היתרונות ביישור שיניים למבוגרים

לפני שנתאר את שיטות הטיפול החדשות המאפשרות יישור שיניים אסתטי ומוצלח בקרב מבוגרים, נספר לכם מדוע יישור שיניים הוא חשוב כל כך. קודם כל, מלבד זה שתזכו סוף כל סוף במראה שבו חשקתם, תוכלו לצחצח את השיניים שלכם טוב יותר. כן, מסתבר ששיניים ישרות קל יותר לצחצח וכך למנוע הצטברות חיידקים ופלאק. צחצוח טוב מפחית משמעותית את הסיכוי להתפתחות עששת, מחלות חניכיים ובעיות רפואיות אחרות. יהיה לכם גם קל יותר ללעוס, ובכך תשפרו את חוויית האכילה שלכם. אז זה כבר שווה, לא?


השיטות ליישור שיניים בקרב מבוגרים

כיום קיימם מגוון רחב של שיטות אסתטיות ויעילות, המסייעות לשלוט על תנועת השיניים באופן מדויק ומבוקר, ואף מקצרות באופן משמעותי את משך הטיפול שהיה נהוג עד כה. ישנן שלוש שיטות מוצלחות למדי, המתאימות ליישור שיניים במבוגרים והן: 

  1. סמכים שקופים – שיטה שבה משתמשים בסמכים אשר עשויים מחומר שקוף מפלסטיק או מחרסינה. הסמכים אמנם מודבקים על הצד החיצוני של השיניים, אך הם מאוד אסתטיים בהשוואה לסמכים המתכתיים והמוכרים.
  2. סמכים פנימיים (לינגוואליים) – שיטה שבה מדביקים את הסמכים בצד הפנימי של השיניים במקום בחזית. אמנם הטיפול דורש תקופת הסתגלות קצרה (בת כמה ימים), אך מדובר בשיטה מוצלחת ביותר.
  3. סדים בלתי נראים (Invisalign) – השיטה שכבשה לבבות רבים ברחבי ארה"ב עשתה בשנים האחרונות עלייה. מדובר בשיטה חדשנית, שבה לא נעזרים בסמכים ובחוטי מתכת, אלא בסדרה של פלטות נשלפות, שקופות ודקות. כל סט מורכב בפה במשך כשבועיים, וניתן להוריד אותם לצורך אכילה, שתייה וצחצוח שיניים. הכנת הסדים נעשית לאחר מיפוי תלת ממדי של השיניים, לצורך תכנון הליך יישור שיניים הדרגתי ובטוח.

מה קורה לשיניים בזמן תהליך יישורן?

כל אחת משיטות היישור שהזכרנו מסייעת ליישר את השיניים באופן הדרגתי ועדין ולכוון אותן למקום הרצוי עבורן. כמו כן, האביזרים הקיימים מסייעים לעתים לפתור בעיות סגר של הלסת. פעמים רבות, בזכות טיפול זה גם נמנעות לעתים קרובות עקירות שיניים, הליך רפואי שמפחיד לא מעט אנשים. האביזרים פשוט מזיזים את השיניים אט-אט למקומן הנכון, עד לייצובן בעמדתן.

 לסיכום
במאמר זה הסברנו ממה נובעות בעיות של שיניים עקומות, מדוע הן לא היו מטופלות בעבר, מהו הקושי שהן יוצרות בהווה ומדוע הוא נוצר. כמו כן, הצגנו את היתרונות שיש ליישור שיניים בגיל מבוגר ואף דנו בשיטות חדשניות המאפשרות למטופל להתגבר על הפחד ועל הבושה כדי לטפל בבעיה שמטרידה אותו. שיטות אלה הופכות ליותר וליותר מקובלות והופכות את הליך יישור השיניים בגיל מבוגר לנפוץ ולפופולרי יותר.

 

המאמר באדיבות מדארט – רשת מרפאות שיניים

Share Button