בית » כללי » כיצד קידוח cfa יכול להציל מרעידת אדמה

כיצד קידוח cfa יכול להציל מרעידת אדמה

קידוח cfa מיועד לתמוך במבנה במהלך עבודה על גבי סוגי קרקע בלתי יציבים. הקידוח יכול למנוע התמוטטות בשל נוכחות מים תהום או כוחות קוהזיה חלשים בין חלקיקי הקרקע, בעיקר בגלל שהוא מבוצע באופן רציף ואנכי

יישום כלונסאות בשיטת cfa נחשב כיום לדרך הבטוחה ביותר להגן מפני קריסת קרקעות ורעידות אדמה. קידוח עם מכונות מן הסוג הזה מבוצע בצורה רציפה ואנכית ומבלי לשלוף את המקדח עד לסיום היציקה.

אלו הדגשים העיקריים שאותם מנצלים על מנת למנוע סיכון לרעידת אדמה במהלך הקידוחים:

א. מבצעים פעולות קידוח שונות בו זמנית – היתרון הגדול ביותר של מכונת cfa בא לידי ביטוי באפשרות לבצע פעולות קידוח שונות בעת ובעונה אחת. לעומת שיטת הקידוח הרגילה בה התהליך מבוצע בשלבים נפרדים, המכונה מאפשרת קדיחת בור אנכי באדמה עד לעומק של 23 מטרים ולאחר מכן הזרקה של הבטון בלחץ תוך כדי העלאת ראש המקדח כלפי מעלה. מוטות החיזוק עצמם מוחדרים לבור רק לאחר שראש הקידוח יוצא ממנו. החדרת המוטות כל עוד הבטון עדיין סמיך מונעת עיכובים בלוח הזמנים ומשפרת את יציבות הכלונסאות בטווח הקצר והארוך.

ב. משתמשים במנגנון פעולה מיוחד – קידוח cfa יכול להציל מרעידות אדמה כי הוא מתבצע עם מכונה בעלת מנגנון פעולה מיוחד. מנגנון הפעולה נחשב כיום לשיטה הטובה ביותר ליצירת כלונסאות קידוח, מבחינה בטיחותית ואופרטיבית כאחד. מנגנון הפעולה מנוצל במלואו על ידי אנשי מקצוע המכירים את התחום ויודעים להתאים את הכלונסאות לאופי הקרקע בישראל.

ג. מערבים יועצי קרקע – דרך נוספת בה קידוח במכונה מתקדמת יכול להציל מרעידות אדמה היא מעורבות של יועצי קרקע. כמעט כל יועץ קרקע ממליץ על קידוחים בשיטה הזו, בגלל שהם מוכיחים את עצמם בישראל ובמקומות נוספים ברחבי העולם. יועצי קרקע יכולים לבדוק את אופי האדמה טרם ביצוע הקידוח ולהמליץ על כלונסאות. כך משיגים הגנה מפני רעידות אדמה ומגנים על הנכס מנזקים בלתי הפיכים.

שילוב בין סוגי קידוחים

קידוחי cfa מתאימים לכל פרויקט בו המטרה היא לתמוך בשלד המבנה, לייצב את הקרקע ולהתמודד עם תנאי שטח משתנים. אפשר גם לשלב בין קידוחים בשיטה הזו לבין קידוחים אופקיים, קידוחים עמוקים של עד 35 מטר וקידוח בסיסי באמצעות ציוד בובקט. הדבר החשוב ביותר הוא לשלב בין סוגי הקידוחים לפי רמת הסיכון מפני רעידות אדמה. הקידוחים מתאימים למקומות שונים בארץ אך הם מחייבים התייחסות מקצועית לנוכחות מי התהום.

המשמעות היא קודם כל נטרול סכנת ההתמוטטות שעלולה להתרחש בשיטות קידוח אחרות, אך הערך המוסף הוא בהתאמה לסוגי קרקע שונים. הקידוח מתאים לקרקעות עם נוכחות גבוהה של מי תהום ולקרקעות בהם כוחות קוהזיה חלשים פוגעים ביציבות חלקיקי האדמה.

Share Button