בית » בית ומשפחה » מגמות בניה ירוקה בישראל

מגמות בניה ירוקה בישראל

111המודעות לשמירה על איכות הסביבה, המודעות להתחממותו של כדור הארץ, ובכלל לשיטות השונות הנדרשות כדי להגן עליו ולאפשר לו להיות ביתנו לעוד אלפי שנים, הובילה רבים לאמץ גישות ירוקות, הבאות לידי ביטוי בדרכים שונות. אחת מהן היא הבניה הירוקה. בניה ירוקה, כזו שמשלבת במסגרתה אלמנטים ירוקים, וכפי שמעיד שמה, יכולה להיות חלק מבנייה של בתים פרטיים צמודי קרקע, מבנים רבי קומות, וגם בניינים מסחריים. כיצד היא באה לידי ביטוי בישראל, ומהם מאפייניה? על כך, לפניכם.

מאפייניה של הבניה הירוקה

בבדיקות רבות שנעשו לאורך השנים, נמצא כי מבנים נמצאים ברשימת המובילים המזהמים את כדור הארץ, בין אם בכל הקשור לתהליך הבנייה שלהם, והשיטות השונות המעורבות בו, ובין אם במסגרת ההתנהלות בהם, הבאה לידי ביטוי בצריכת אנרגיה רבה (הן לחימום והן לקירור, הן להפעלת מכשירים חשמליים ועוד). כדי להפסיק את הזיהום הזה, כדי לשמור על כדור הארץ ולקחת חלק במגמה הירוקה הכלל עולמית, פותחו שיטות בניה ואמצעים שונים שניתן לשלב בכל מבנה. בבניה הירוקה משולבים עקרונות שונים של תכנון אדריכלי לצד מערכות חדשות, הכוללות טכנולוגיות מתקדמות. הבניה הירוקה מתחשבת בצרכיו של המשתמש ומתייחסת כמובן לרווחתו, אך כל זאת תוך התחשבות בסביבה ושימוש מושכל במשאבים הקיימים.

בבניה הירוקה לוקחים בחשבון כמה פרמטרים שונים: החיסכון בצריכת האנרגיה, החיסכון במים, שילוב של חומרים ירוקים בתהליך הבניה, מחזור חומרים, אקולוגיה, התייחסות אל תנאי השטח ומידת צפיפות המבנים בו וניצול משאבים קיימים, כמו אור ומזג אוויר. את הבניה הירוקה אפשר למצוא במקומות שונים בעולם, לרבות בישראל, אולם היא עדיין בתחילת דרכה. לשמחתנו המודעות הרבה אליה והידיעה שמדובר בפתרון נכון וחשוב, מובילה רבים לבחור בה ולממש אותה במבנים העולים על הקרקע.

כיצד היא באה לידי ביטוי בישראל

ההערכות סוברות כי כבר בשנים הקרובות כל בניה בישראל, תשלב במסגרתה אלמנטים ירוקים. כבר היום ניתן לראות לא מעט פרויקטים חדשים, שהינם חלק מבניה ירוקה המושכים אליהם מתעניינים רבים. וכל זאת, כמובן, לצד מבנים שנבנו בעבר הנחשבים לבניה ירוקה וקיימים על הקרקע מספר שנים. אם בעבר מעטים הצהירו שהיו מעוניינים לעבור לבתים, הבנויים במסגרתה של בניה ירוקה, הרי שכיום רוב מוחלט מצהיר שמעוניין במבנה ירוק, ולא רק בגלל ההתייעלות האנרגטית. ההבנה כי זוהי בניה המציעה גם חיים נוחים ונכונים יותר, מושכת אליה לא מעט מתעניינים.

בשל הביקוש הרב לבנייה ירוקה, ניתן לראות בישראל, פרויקטים שונים של בניה מסוג זה. גם פרויקטים של תמ"א 38, למשל, משדרגים את המבנים הקיימים ומוסיפים להם אלמנטים ירוקים וגם בתים פרטיים, הקיימים על השטח, עוברים שיפוץ מסיבי הכולל פתרונות של בניה ירוקה. מדובר בחלופה מצוינת עם יתרונות רבים, חלופה שללא ספק תהפוך לפתרון מקובל ובעיקר כזה שיחליף את שיטות הבניה מהעבר.

לחצו לצפייה ברשימת פרויקטים חדשים בתקן בניה ירוקה.

Share Button