בית » כללי » מהם הגורמים לבדיקת מיקוד ראייה

מהם הגורמים לבדיקת מיקוד ראייה

בדיקת מיקוד ראייה לא אמורה להיות בדיקה שאתם מכירים אלא אם כן סבלתם ממיקוד ראייה רע כאשר הייתם קטנים. מה יכול לגרום לבעיה הזו וכיצד אפשר לפתור אותה?

מהי בעיית מיקוד ראייה?

כאשר ישנה בעיית ראייה כלשהו אנו מיד חושבים על מספר או על צילינדר, כי אלו הם המושגים הכי מוכרים. עם זאת יש מושג אחד שאתם חייבים להכיר והוא מיקוד ראייה, כי המיקוד יכול להיפגע מאוד לעתים בגלל השגרה שלכם. בעיית מיקוד הראיה היא למעשה בעיה של עין אחת או שתיהן, שלא מצליחות להתמקד. זה יכול לקרות בגלל שלל גורמים שעוד נדבר עליהם בהמשך אך הבעיה עצמה יכולה לגרום לעייפות, לכאבי ראש, לאדמומיות בעיניים ולסימנים נוספים. בעיה זו מביאה לראייה מטושטשת למשך כמה שניות כיוון שהעיניים לא מצליחות להתרכז באופן כללי או על אותה הנקודה.

האם לגיל יש משמעות?

יש כמה גורמים למיקוד ראייה אך אחד הגורמים שאתם חייבים להכיר הוא הגיל. בעיית מיקוד ראייה יכולה להופיע בעיקר בגיל מתקדם או בגיל צעיר. בדרך כלל הבעיה תופיע כבר מגיל צעיר ואז יש חשיבות רבה לבדיקה מוקדמת אצל רופא. ככל שתטפלו בבעיה בשלב מוקדם יותר תוכלו למנוע את ההידרדרות שלה שיכולה להגיע במקרה הטוב לבעיית ראייה ולמספר במשקפיים ובמקרה הכי גרוע שיש לפזילה או לבעיות אחרות בעין עצמה. לגיל אם כך יש משמעות רבה אך צריך לזכור שהוא לא הפרמטר היחיד שבגינו יש צורך לעבור אצל ורובל בדיקת מיקוד ראייה.

בדיקת מיקוד ראיה

בדיקת מיקוד ראיה

מה עוד יכול לגרום לה?

לבעיית מיקוד ראייה יכולים להיות עוד גורמים, כמו למשל מאמץ יתר בעיניים. ברגע שמאמצים את העיניים יותר מידי סביר להניח שבסופו של דבר העין לא תוכל להתמקד באותה המידה הרי העין היא אחד האיברים הכי רגישים שיש ואנו משתמשים בה כל היום. לכן חשוב לעבוד בצורה הדרגתית ולתת לעין את המנוחה שהיא צריכה. העין במצב כזה יכולה גם להתייבש ואז העקצוצים בעיניים יהיו הרבה יותר מכאיבים ומציקים. בדיקת מיקוד ראייה יכולה אמנם להבין עד כמה מיקוד הראייה בעייתית אך בסופו של דבר יש צורך לשנות את השגרה כדי לטפל בה.

מה הסימנים לבעיה?

יכולים להיות סימנים רבים לבעיית מיקוד ראייה ורק בדיקת מיקוד ראייה תוכל לאבחן את המצב באופן מקצועי. עם זאת, הסימנים יכולים להיות בולטים מאוד כך שלעתים לא יהיה ספק כי ישנה בעיה אפילו בלי בדיקה. בגלל שהבעיה הזו נפוצה מאוד אצל ילדים ההורים צריכים לשים לב לסימנים שונים שמעידים על כך שלילד שלהם קשה מאוד להתרכז בנקודה מסוימת. יכול להיות שהוא לא מסתכל בעיניים של אלו שמדברים איתו, יכול להיות שקשה לו להביט בטלוויזיה או בחוברת הצביעה שלו וכן הלאה. כל הסימנים הללו יכולים להעיד כי קיימת בעיה במיקוד הראייה, יחד הסימנים הפיזיולוגיים של יובש, אדמומיות ועקצוצים.

בדיקה וטיפול הולמים

כדי להתחיל את הטיפול בבעיית מיקוד הראייה יש צורך קודם כל לגשת לבדיקה אצל אופטומטריסט ואם צריך גם להתייעץ עם רופא עיניים. רק לאחר כן תוכלו לדעת האם יש בעיה ועד כמה היא חמורה, ואז גם יספרו לכם מה הטיפול הכי טוב עבורכם. הטיפול לא חייב לכלול טיפות לעיניים אלא לעתים יהיו טיפות נגד אדמומיות וזאת בעקבות המאמץ של העיניים והיובש שהמטופל יכול להרגיש. כמו כן חשוב לזכור כי הטיפול לעתים יכלול גם תרגילי ראייה שונים שיעזרו למקד את הראייה בעיקר אם מדובר בילדים שלא מבינים את הבעיה, את הגורמים לה ואת חשיבותה.

Share Button