בית » כללי » מה הקשר בין לחץ ומזרון שינה?

מה הקשר בין לחץ ומזרון שינה?

המשטח שעליו הולכים לישון משפיע על איכות החיים שלנו בהיבט הפיזיולוגי והנפשי. בהקשר של לחץ למשל, משטחים שלא מפזרים את העומס על החוליות עלולים לגרום להופעת שטפי דם ופצעי לחץ חמורים. זה בולט מאוד אצל בעלי מוגבלויות שלא יכולים להחליף תנוחה על המיטה, אצל קשישים וגם אצל אנשים בריאים בדרך כלל שנמצאים בתהליך התאוששות מניתוח רפואי.

לשם השוואה, בהיבט הנפשי יש קשר ברור בין מזרונים לבין לחץ פסיכולוגי ומנטאלי. זה קורה כי כאשר המזרון לא תומך בנו ומאפשר שינה ערבה ורצופה, אנחנו נתעורר כל בוקר עם תחושות של חרדה ועומס.

איך משפרים את איכות החיים?

מן הצד השני של המתרס, אפשר להתעודד בעובדה שמזרונים הם גם כלי יעיל לשיפור איכות החיים ולמניעת לחץ נפשי או פיזיולוגי. איך עושים את זה? הנה כמה הצעות:

א. מחליפים מזרון בתדירות של אחת ל-10-15 שנים – החלפת מזרונים מתבצעת בתדירות רחוקה יחסית של אחת ל-10-15 שנים. עם זאת, דווקא התדירות הזו מונעת מחלק מהאנשים את הרצון לשים לב לאיכות המזרון שעליו הם הולכים לישון. אם רוצים למנוע לחץ מיותר, צריך לפיכך להיצמד להמלצות אנשי המקצוע ולהחליף את המזרון כאשר הוא כבר אינו מסוגל למלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר.

ב. בודקים את סוג התמיכה האורטופדית – כל מזרון מעניק רמה מעט שונה של תמיכה אורטופדית. בפועל, השאיפה היא להשיג את התמיכה האורטופדית הטובה ביותר עבור כל החלקים השונים של הגוף – החל מהצוואר, דרך הגב העליון ועד הגב התחתון.

ג. מאווררים את החדר, המצעים, הכריות והמזרון – כמעט כל דבר קטן שיש בחדר השינה משפיע בצורה כזו או אחרת על הלחץ. אם רוצים לשפר את איכות השינה, צריך לשמור על חלל הפנים שקט ובטמפרטורה של 24 מעלות. בנוסף, צריך לדאוג לאוורר את החדר למניעת חיידקים.

לסיכום, הקשר בין מזרונים ולחץ רלוונטי לגברים ונשים בכל הגילאים. עם הזמן, העומס מצטבר וגורם ללחץ שמשפיע על החיים האישיים, על התפוקה בעבודה ועל מצב הרוח.

Share Button