בית » כללי » איך לעזור לבן בית שיש לו התמכרות לאלכוהול?

איך לעזור לבן בית שיש לו התמכרות לאלכוהול?

התמכרות היא לא דבר פשוט ולצאת ממנה היא דבר מאתגר עוד יותר. אדם המכור למשהו, בין אם מדובר בהתמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול, התמכרות למין או לכל דבר אחר – זקוק לתמיכה נפשית וליווי שוטף, יום יום וכן את המסגרת הנכונה לטפל בהתמכרות. לשם כך בדרך כלל נהוג לפנות למרכז גמילה מקצועי המכילה את הסביבה ואנשי המקצוע המתאימים לטיפול בהתמכרות וסיוע למטופל לקבלת כלים להתמודדות עם ההתמכרות גם לאחר תהליך השיקום הראשוני במרכז הטיפולי.

מהי התמכרת לאלכוהול?

ישנם אנשים שיש להם פשוט צורך רב לשתות אלכוהול כמעט בכל שלב במהלך היום. זה מנקה להם את הראש מהצרות, זה עוזר להם "להיכנס לראש טוב", ההרגשה שהם חווים במהלך ולאחר השתייה או חוויה טובה שהיא מזכירה להם או הרצון להתנתק מדברים שליליים – היא זו הדוחפת את המכור להתמכר לאלכוהול. המגע הראשון עם אלכוהול יכולה להיות בגיל מאוד קטן, כאשר אחד ההורים מכור לאלכוהול או כאשר הבור הצעיר נחשף לסביבה פחות תומכת. כמו כן ניתן להיחשף לאלכוהול גם באירועים שונים.

כיצד התמכרות זו יכולה להרוס חיים?

התמכרות לאלכוהול יכולה בהחלט להרוס חיים. ניתן לזהות את ההתמכרות על ידי הריח שיוצא מהפה, על ידי ההתנהגות ועל ידי צורת הדיבור של המכור. מלבד העובדה שהשתייה עשויה להזיק לכבד ולחלקים פנימיים אחרים בגוף שלנו, הרי שהיא גורמת לנו להיות מטושטשים ולא להיות במצב של חדות שכלית. האלכוהול בעצם גורם לכך שנבצע דברים ללא מחשבה ואלה עשויים להיות גם דברים שליליים ומזיקים. ישנם אנשים שמשתכרים והופכים להיות חמודים ובלתי מזיקים ואחרים עשויים להקצין התנהגות אלימה (בין אם פיזית או מילולית), לפגוע באנשים אחרים ולעתים רבות בבני המשפחה והאנשים הנמצאים בסביבתו הקרובה של המכור. הוא אינו מתכוון לכך או אינו מודע לכך ויכול להיות מאוד שגם לא יזכור מה שעשה – אולם הוא עשוי לעשות דברים שהוא עשוי להתחרט עליהם לאחר מכן.

איך אנו יכולים לעזור לבן בית המכור לאלכוהול?

כדי לעזור לבן בית המכור לאלכוהול צריך להביא אותו למרכז גמילה מקצועי כמו רטורנו למשל המחזיק בצוות מקצועי שיכול לסייע למכור לעבור תהליך גמילה תוך תמיכה נפשית וליווי לאורך כל הדרך. חשוב שמושא ההתמכרות (במקרה הזה – אלכוהול) לא יהיה נגיש עבור המכור וכך יהיה אפשר לייצר נתק בין המטופל לאלכוהול ולסייע לו לחיות חיים טובים ובריאים יותר ללא אלכוהול. כמו כן הצוות המקצועי יספק למטופל כלים להתמודדות עצמאית עם ההתמכרות גם לאחר הטיפול בעת חשיפה לאלכוהול. התמכרות לאלכוהול היא אחת מההתמכרויות הנפוצות ביותר ורבים המכורים לאלכוהול אינם רוצים להכיר בכך שהם מכורים או שאינם נמצאים בהכרה מלאה כדי להבין זאת. לשם כך – אם אתם רוצים לעזור להם – הזמינו איש מקצוע אליכם הביתה לשוחח עם המכור ולשכנע אותו בדרכו המקצועית לעבור את תהליך הגמילה.

Share Button