בית » בית ומשפחה » איתור גוש חלקה

איתור גוש חלקה

רישום זכויות וחובות במקרקעין בישראל מתבצע באמצעות שיטה הנקראת טאבו. במאמר הבא נסביר על נסח טאבו ונבין כיצד משתמשים בו על מנת לאתר גוש חלקה

טאבו מצייג את השיטה המקובלת עבור רישום כל הזכויות והחובות במקרקעין על פי חוק. בין היתר מתייחס הטאבו לבעלות, חכירה, רכישה, משכנאות, עיקולים וכן הלאה ולכן הוא מהווה פקטור משמעותי במעקב וסקירת שוק המקרקעין. כל מי שמעוניין לרכוש דירה או לבצע עסקת מקרקעין צריך להוציא נסח טאבו וללמוד מתוכו על מצבו של הנכס.

בכל הנוגע לאיתור גוש חלקה, מדובר על שיטת הרישום של הנכסים בתוך הטאבו. כל נכס רשום תחת גוש, המסמל בעצמו חטיבת קרקע גדולה באופן יחסי. חלקה היא החלק הקטן שנותר בתוך חטיבת הקרקע. הדבר החשוב הוא לבצע איתור גוש חלקה כדי לוודא התאמה בין הנתונים לבין אלו הרשומים בטאבו.

כיצד מקבלים נסח טאבו?

יש מספר דרכים באמצעותן ניתן לקבל נסח רשמי של טאבו:

א. אתרי אינטרנט

ב. האתר הממשלתי או בדואר ישראל

ג. פנייה לעורך דין

נסח לא חתום הנשלח באמצעות דואר אלקטרוני אינו בעל תוקף משפטי. לפיכך, לא כדאי להסתפק בנסח המודפס דרך אתרי אינטרנט שאינם מגובים באישור משרד המשפטים, או לחילופין במסמכים הניתנים ללא אסמכתא. יש הכרח לקבל נסח חתום גם כאשר מעוניינים להציג אותו בפני הבנק וטרם נטילת משכנתא וגם במהלך ניהול דיון משפטי.

טיפים עבור קניית ומכירת דירה

כפי שהוזכר, איתור גוש חלקה בתוך הטאבו הוא חלק משמעותי וחשוב בתהליך של קנייה או מכירת דירה. מצד שני, רבים עדיין לא יודעים כיצד לבצע את התהליך הזה על הצד הטוב ביותר. רצוי להקדים ולהוציא מרשם מקרקעין עוד לפני שמגבשים חוזה רכישה סופי. יש לעשות זאת עם תחילת המשא ומתן, תוך התייעצות עם עורך דין ולאחר איסוף המידע הרלוונטי דרך אתר האינטרנט של משרד המשפטים. לפעמים מתגלות בעיות אותן ניתן לפתור בקלות בשלב מוקדם. אך המטרה היא למנוע נזקים בלתי הפיכים לתהליך המשא ומתן ולהצלחתו.

בניגוד לסברה הרווחת, לא רק רוכשי דירות זקוקים לשירותי איתור גוש חלקה ולנתוני טאבו רשמיים. גם אם מוכרים דירה חשוב להוציא את הנסח כדי לוודא שלא הוטלו על הנכס עיקולים לא צפויים. בנקים ורשויות המדינה משתמשים בנכסי מקרקעין על מנת לגבות חובות מאזרחים, גם ללא ידיעתם. נצלו את המידע הרשמי המופיע על הנסח וכך תחסכו עוגמת נפש בעתיד. מעבר לכך, בעסקה של קניית או מכירת דירה בבית משותף לא כדאי להסתפק רק בטאבו. יש לבקש לעיין בצו הבית המשותף ואפילו לצלם אותו לצרכי תיעוד.

לסיכום, איתור גוש חלקה הוא פעולה בסיסית המתבצעת על ידי משקיעים, רוכשי דירות ומוכרי נכסים. את האיתור יש לבצע רק לאחר שמוציאים נסח טאבו בשיטות המקובלות.

Share Button