בית » בית ומשפחה » התאמת מפוח לבית העסק

התאמת מפוח לבית העסק

מפוח הוא מאוורר שפועל בצורה הפוכה ממאווררים סטנדרטיים: במקום לדחוף את האוויר לתוך החדר – הוא שואב אותו ממנו. בדרך זאת ניתן לנטרל מכל חלל שבו מותקן מפוח ריחות רעים, חיידקים, לחות ואת כל הדברים הפחות טובים שיש באוויר.

למעשה, הרבה מאוד עסקים מחויבים בהתקנת מפוח, לטובת יצירת סביבת עבודה נקייה ובריאה יותר. בין העסקים הללו ניתן למנות מפעלי תעשייה, סדנאות מלאכה, מסעדות, בתי מלון, בתי הארחה ומוסדות שונים המפעילים מטבח תעשייתי ועוד. כל העסקים הנמצאים ברשימה זו, ועסקים נוספים – לא יוכלו לפתוח את שעריהם ולהתחיל לעבוד ללא התקנת מפוח לעסק המתאים בצורה מדויקת לאופי העבודה שלהם.

מפוח

אז איזה סוגי מפוחים קיימים ואיך מתאימים אותם בצורה הנכונה ביותר לעסק? כל התשובות – במאמר שלפניכם.

אילו סוגי מפוחים קיימים? 

היום ישנם בשוק שני סוגים עיקריים של מפוחים:

  • מפוחים ציריים – מפוחים המותקנים בדרך כלל על קיר שיש בו חלון או על הגג. מפוחים אלה מופעלים בזכות הסיבוב של ציר מרכזי והם יוצרים זרימת אוויר מקבילה לציר עצמו. במפוחים אלה ישנו מאיץ אוויר אשר הכנף שלו בנויה כך שייווצר הבדל לחצים בין שני צדי המפוח. בדרך זו האוויר שמכיל חיידקים, ריחות ושאר מרעין בישין יוצא החוצה, ובתוך החלל פנימה נשאר אוויר נקי ומטוהר.

 

  • מפוחים צנטריפוגליים – מפוחים המותקנים על קיר, תקרה או גג, ומיועדים לשאוב אוויר מזוהם מאולמות. מתאימים גם ליניקה ממנדפים, כאשר במקרה כזה יש לדאוג לחבר אותם לארובה או לתעלה המתאימות. מפוח כזה מיועד בדרך כלל להתקנה במבנים תעשייתיים או בחללים בהם יש גם אוורור דרך חללים חיצוניים.

אז איזה מפוח מתקינים בעסק?

ברוב המקרים בעלי עסקים בוחרים להתקין מפוחים צנטריפוגליים בעסק, וזאת משום שלרובם יש כוח יניקה הרבה יותר גדול מזה של מפוחים ציריים. כמו כן, יש כמה וכמה סוגים של מפוחים צנטריפוגליים, כך שכל בעל עסק יכול לבחור את המפוח המתאים ביותר לסוג העסק שלו:

  • מפוחים בעלי לחץ גבוה – מתאימים בעיקר למקומות בהם האוויר מלא בחומרים, כגון נגריות (שבבי עץ), מסגריות (שבבי מתכת) ועוד.

 

  • מפוחים לשחרור עשן – מפוחים המתאימים להתקנה במטבחים מוסדיים, במפעלים ובכל מקום בו הטמפרטורות גבוהות במיוחד, לרבות מטבחים, מפעלי תעשייה ועוד. מפוחים אלה מתחילים לפעול כשהם מקבלים התרעה מגלאי עשן או מגלאי אש שמותקנים במקום.

 

  • מפוחים ממוגנים – מפוחים הממוגנים מפני התפוצצות המתאימים להתקנה במקומות בהם יש חומרי נפץ שונים, לרבות כוהל, דבק, בנזין ועוד.

לאור העובדה שיש הרבה מאוד סוגים של מפוחים, כל בעל עסק צריך לבחור את המפוח המתאים לסוג העבודה הנעשית במקום. כדאי מאוד להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה, על מנת לקבל את כל המידע הדרוש כדי לבחור נכון.

זכרו: מקום שלא מותקן בו מפוח על פי דרישות התקן – יכול לא לקבל את כל האישורים הדרושים לפתיחתו. קבלו את כל המידע, היוועצו באנשי מקצוע, ובחרו במפוח הנכון. בהצלחה!

Share Button