בית » כללי » כרטיס חכם לרכב – יתרונות וחסרונות

כרטיס חכם לרכב – יתרונות וחסרונות

מפתח חכם שמחוברת באופן אוטומטי למערכת הפתיחה וההנעה של הרכב מציע יתרונות וחסרונות שונים. במאמר הבא נציג אותם כדי לנסות להבין האם מדובר על פיתוח הכרחי או טרנד חולף

כרטיס חכם לרכב הוא מפתח שמחובר למערכת הפעלה מיוחדת. במכונית עם מערכת כזו ניתן לזהות את בעל הרכב באמצעות כרטיס שהוא נושא בכיס או בארנק. לאחר הזיהוי מאפשרת המערכת את הכניסה לרכב ללא צורך בשימוש במפתח רגיל או בלחיצה על כפתור של שלט. מעבר לכך, העיקרון גם מאפשר התנעה של הרכב באמצעות לחיצה על כפתור בלוח המחוונים, כל עוד הכרטיס נמצא באיזור.קורא כרטיסים

את היתרונות והחסרונות של הכרטיס ניתן לחלק למספר קטגוריות:

א. תפעול – היתרון של שימוש בכרטיס חכם הוא הפעלה נוחה ואוטומטית לחלוטין. אין צורך בחיפוש אחר חור המפתח, על ידי מכשיר קורא כרטיסים הרכב ננעל לבד כשבעל הרכב מתרחק והמפתח החכם חוסך זמן. מנגד, המשמעות היא חשיפה לשורה ארוכה של תקלות נפוצות. כל שריטה על גבי הכרטיס מחייבת תיקון יקר ולעיתים הופכת אותו לפתרון שאינו משתלם.

ב. אבטחה – מצד אחד הכרטיס אמור לשפר את רמת האבטחה של השימוש ברכבים פרטיים או בדגמי פרימיום. לא ניתן לפתוח את הרכב או להניע אותו כשהכרטיס לא בסביבה, והמערכת מבצעת נעילה הרמטית גם של החלונות אם בעל הרכב מתרחק. מצד שני, יש רכיבים אלקטרוניים שקולטים את האותות היוצאים מהכרטיס. קליטת האות מאפשרת שחזור ולאחר מכן פריצה יחסית פשוטה לכל דגמי הרכבים.

ג. עלויות – יצרני הרכב מציעות את המפתח כפריבילגיה עבור ציבור הלקוחות. היתרון הוא שאין צורך בעלות גבוהה על רכישת הכרטיס, או אפילו על החלפת מפתח ישן ומסורתי במערכת בקרת כניסה משוכללת ואוטומטית. החיסרון הוא שהרבה יותר יקר לשכפל את הכרטיסים הללו, לטפל בתקלות הנפוצות או לתקן קידוד מחדש.

פיתוח הכרחי או טרנד חולף: המסקנה

מכל האמור לעיל ניתן להבין מדוע יחלפו ככל הנראה עוד כמה שנים עד שהמפתח החכם יהפוך להיות חלק בלתי נפרד מהצרור של בעלי רכבים. כבר היום יש לכרטיס חכם יתרונות שלא ניתן להשיג באמצעים אחרים, אך גם חסרונות שקשה להתעלם מהם. הדרך הנכונה לדעת האם מדובר על פיתוח הכרחי או על טרנד חולף היא לבחון כל מקרה לגופו. יש להביא בחשבון את צורת התפעול של המפתח, אך רמת האבטחה ואת העלויות על רכישת מפתחות חדשים, הסבת מערכות בקרה קיימות וטיפול בתקלות.

גם ליצרני הרכב יש השפעה על השאלה כיצד ייראה הדור הבא של המפתח החכם. היצרניות נדרשות להשקיע משאבים בפיתוח טכנולוגיה טובה יותר, שתמנע את פרצות הבטחה. כך ניתן יהיה להגיע לעמק השווה ולייצר כרטיס חכם שהוא לא רק נוח ומהיר אלא גם בטוח לשימוש.

Share Button