בית » כללי » מהי תזונה נכונה?

מהי תזונה נכונה?

מהי תזונה נכונה?

מהי תזונה נכונה?

תזונה נכונה מספקת לגוף את כל הרכיבים שהוא זקוק להם, לרבות אבות המזון ומרכיבים שונים הנחוצים לשמירה על הבריאות ולתפקוד תקין של מערכות הגוף. התזונה הנכונה כוללת פחמימות, חלבונים, שומנים, מינרלים, ויטמינים, סיבים תזונתיים וכמובן מים.

כדי לעבור לתזונה נכונה ובריאה מומלץ לפנות לדיאטנית מוסמכת או ליועצת תזונה מקצועית ומנוסה, המגמה כיום של אנשי המקצוע היא לבנות תפריט בריא ומותאם אישית.

תזונה נכונה כדרך חיים

ההגדרה של תזונה נכונה היא תזונה הכוללת את כל אבות המזון ואת כל הרכיבים הנחוצים לתפקוד יעיל ותקין של גוף האדם. תזונה בריאה ונכונה חייבת להיות מותאמת אישית לכן חשוב לבנות תפריט בריא בהתאם למאפיינים כמו גיל, מין, מצב בריאותי, אורח חיים, פעילות גופנית וכו'.

אבות המזון הנחוצים לתפקוד תקין של מערכות הגוף הם:

  • חלבונים – חלבונים נחוצים לבניית רקמות ולהובלת החמצן והמזון בדם, חומצות האמינו הבונות את החלבון מספקות את אבני הבניין לרקמות השרירים, לנוגדנים במערכת החיסון ולבניית אנזימים. הגוף מסוגל להמיר את עודפי החלבונים לשומן ומשתמש בהם גם כמקור אנרגיה, החלבונים נמצאים במזונות רבים כגון: בשר, דגים, מוצרי חלב וכו'.
  • פחמימות – הפחמימות עשויות מפחמן, מימן וחמצן ויש בהן עמילנים וסוכרים, הגוף מפרק את הפחמימה לסוכר הנקרא גלוקוזה, לכן הפחמימות מהוות מקור אנרגיה חשוב, מיידי ועיקרי לגוף האדם. מומלץ לצרוך רק פחמימות מלאות שיש בסוגי מזון כמו אורז מלא, קוסקוס מלא, קמח, לחמים, תפוחי אדמה וכו'.
  • שומנים – השומנים משמשים כשכבת ריפוד ובידוד המגנה על האיברים הפנימיים בגוף האדם, הגוף מפרק את השומנים ומשתמש בהם כמקור אנרגיה. עודף שומנים עשוי להביא למחלות קשות כמו סרטן, סוכרת ומחלות לב וכלי דם. שומנים איכותיים ובריאים נמצאים באבוקדו, אגוזים, זרעי פשתן וכו'.
  • ויטמינים – ויטמינים הם חומרים אורגניים החיוניים לפעילות תקינה של מערכות הגוף, להתפתחות ולשמירה על הבריאות. הגוף מקבל ויטמינים דרך המזון, יש גם ויטמינים שהגוף מייצר, וכדאי לדעת כי ויטמינים נחוצים גם לתקינות מערכת העצבים ולתפקוד יעיל ותקין של המערכת החיסונית. כדאי לשלב גם תוספי תזונה המכילים ויטמינים שונים בהתאם לצריכה היומית המומלצת לפי ארגוני הבריאות.
  • מינרלים – המינרלים נחוצים למגוון רחב של תהליכים המתקיימים בגוף האדם, הם חשובים בין היתר לתהליך חילוף החומרים, לפעילות תקינה של הלב, לשמירה על איזון הנוזלים וכו'.
  • סיבים תזונתיים – תזונה נכונה כוללת סיבים תזונתיים המסייעים לשמור על פעילות מערכת העיכול, הם מורידים את רמת הכולסטרול בדם ובכך מונעים מחלות לב. יש מזונות עשירים בסיבים תזונתיים כמו אגוזים, גרעינים שונים, פירות, ירקות, קמח מלא ועוד.

תזונה נכונה ובריאה כוללת גם שתיית מים בהתאם לכמות המומלצת לפי ארגוני הבריאות, כ-12-10 כוסות מים לגברים וכ-10-8 כוסות מים לנשים. יש להימנע משתיית מיצים, משקאות ממותקים, משקאות אנרגיה וכיוצא בזה.

Share Button