בית » בית ומשפחה » תפקיד המטפים

תפקיד המטפים

מדוע חשוב שיהיה מטף בביתך ובמרחב הציבורי שלך?

אחד האירועים המסוכנים ביותר שיכולים לקרות לנו הוא התפרצות שריפה. במידה והשריפה אינה נעצרת בזמן היא יכולה לגרום לנזקים כבדים ברכוש וכן לנזקים כבדים בנפש. שריפות רבות היו יכולות להימנע אם היו דואגים למערכת גילוי וכיבוי אש מבעוד מועד. חלק משמעותי ממערכת כיבוי האש הוא המטף. המטף הוא אמצעי יעיל, נגיש וקל לתפעול באמצעותו יכול האדם "הפשוט"- אדם אשר אינו חלק מצוות כיבוי האש, להילחם בשריפה באופן אקטיבי, למנוע את התפשטותה ובמקרים מסוימים להשתלט עליה לגמרי ולכבות אותה. למרות כל האמור לעיל, רבים אינם דואגים לרכוש מטף , אינם דואגים לביקורת סדירה אשר תבדוק את איכות המטף , אינם מודעים למיקומו של המטף במקום בו הם נמצאים ואינם יודעים כיצד לתפעל אותו.

עובדות חשובות על מטפים:

  • סוגי המטפים ותפקידם- הסוג הראשון של המטפים הוא מטפי האבקה. מטפים אלו קיימים במגוון משקלים והם
    התקנת מטפים

    התקנת מטפים

    מטפים הממולאים באבקות המיועדות לכיבוי אש. מטפים אלו יעילים מאד לכיבוי שריפות של חומרים דליקים אך אינם מתאימים לשריפה במערכות חשמל. הסוג השני של המטפים הוא מטפי הלון. מטפים אלו ממולאים בגז ההלון שמשמש כחומר כיבוי. סוג זה של מטפים מתאים מאד לשימוש ביתי, לרכבים, להגנה אישית ולכיבוי שריפות בשלב ההתחלתי שלהן. הסוג השלישי של המטפים הוא מטפי הקצף- תפקיד סוג מטפים זה הוא הפרדת פני החומר הבוער מהאוויר שבסביבה, וקירור המקום במקביל. פעולתו היא מכנית בעיקרה ומטפים אלו יעילים בעיקר למניעת התלקחות חוזרת. החיסרון במטפים אלו הוא שקצב הכיבוי שלהם איטי יחסית וכן קיימת סכנת מוליכות חשמלית.

  • כיצד משתמשים במטף? יש לקרוע את תפס האבטחה (חותם פלסטיק) ולמשוך את הנצרה החוצה. לאחר מכן יש להחזיק את המטף במאונך. חשוב לכוון את פיית המטף לבסיס הלהבה. יש ללחוץ על ידית ההפעלה ולהתיז. התיזו בכיוון הרוח מצד לצד. רצוי לבקש הסבר נוסף והדגמה מאיש מקצוע.
  • היכן למקם את המטף? רצוי להציב את המטף במקום בו הגישה אליו נוחה. חשוב מאד שהמטף יוצב במקום שבו כולם יהיו מודעים לקיומו. מומלץ שיהיה לכם מטף אחד בבית לכיבוי שריפות באופן כללי ועוד אחד קטן יותר המתאים לשריפות העלולות לפרוץ במטבח (לדוגמא- שריפות הנוצרות עקב שמן שעלה בלהבות).

איפה קונים מטף וכיצד מטפלים בו?

מטפים ניתן להשיג בחברות המתמחות במערכות כיבוי אש. ניתן למצוא חברות רבות אלו דרך האינטרנט ולהזמין בעל מקצוע הביתה. חשוב מאד לבחור בחברה אמינה ובעלת ניסיון בתחום על מנת שתוכלו לסמוך על עצת המומחה. האדם אותו הזמנתם לביתכם יספר לכם על סוגי המטפים ויציע לכם את המטף שהכי מתאים לצרכים שלכם ולמטרותיכם. חשוב מאד לדעת כי יש להחליף את המטף כל כמה שנים. כיצד תוכלו לדעת מתי? המטפים חייבים לעבור בדיקה שנתית על ידי מבקר מוסמך. אותו המבקר יוכל להודיע לכם במידה ויהיה צורך בהחלפת המטף במטף חדש

Share Button