בית » בית ומשפחה » מהן פעילויות ODT למשפחות ולמה עושים אותן

מהן פעילויות ODT למשפחות ולמה עושים אותן

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות לא מעט משפחות אשר עורכות פעילות ODT (out door training), פעילויות משותפות אשר מתאימות לכל המשפחה.

שיטה זו החלה לתפוס לפני עשרות שנים ועם הזמן היא ביססה מקום חשוב בתוך העולם של פעילויות משותפות, הן בצוותי עבודה, כיתות, קורסים צבאיים וכן במסגרות משפחתיות. שיטה זו נוצרה מתוך העולם של פסיכולוגיה חיובית ועם הזמן התגבשו בה רעיונות גם מעולמות תוכן נוספים.

מהי שיטת ODT ומה היא מעניקה לנו

הרעיון של שיטה זו היא לבצע פעילויות משותפות, אשר מתבצעות במרחבים פתוחים, כשהרעיון הוא לעשות פעילויות כיפיות מצד אחד, אך כאלה שמקנות ערכים חיוביים וחשובים מצד שני. כלומר המשחק כשלעצמו הוא חשוב, ועשיית כיף בפעולה הוא מהותי, אך מעבר לכך יש חשיבות גדולה להקניית ערכים שונים אשר ילוו את בני המשפחה הן כשהם נמצאים ביחד והן כשכל אחד נמצא בסביבה אחרת, בעבודה, לימודים, עם חברים כדומה.

במסגרת פעילות ODT לילדים ומשפחות, יש ניסיון מתמיד להעניק ערכים וכלים של עבודת צוות, תכנון אסטרטגי, שיתוף פעולה, יצירת תוכניות עבודה, שיקוף של תהליכים, יצירת סט כלים לתקשורת בינאישית, הקשבה, נתינה ועוד. הרעיון הבסיסי הוא, להקנות לכל אחד מהגורמים בפעילות, היא להבין שהם חלק מקבוצה, שהם אינם יחידים, אלא הם פועלים בתוך מסגרת ועליהם להתחשב באחרים.

חשוב להדגיש, מלבד הפעילות המשותפת ומלבד אותם ערכים שנרכשים בזמן הפעילות, יש חשיבות לכך שמבצעים את הפעילות מחוץ לבית או למשרד, כלומר יוצאים מהאזור הבטוח, מאזור הנוחות, אל אזור אחר, חדש. כך אי אפשר להיאחז בדברים מוכרים ואי אפשר להסתגר ולהתפתל סביב דברים שמקנים הגנה, אלא יש צורך למצוא כלים ושיטות כיצד לפתח את התקשורת בין הצדדים באזור אחר.

פעילויות ODT נערכות בדרך כלל במסגרת סדנאות שטח, סדנאות יצירה, אשר מועברים על ידי מדריכים מקצועיים, אשר רכשו את הידע שלהם במסגרת לימודי חינוך וייעוץ ארגוני, בדרך כלל. חשוב לומר, הצוות מוסמך לעבוד הן עם מבוגרים והן עם ילדים, וכמובן שהוא בונה את הסדנאות ואת הפעילויות בהתאם לגיל, ליכולת הפיזית והמנטאלית וכן לצרכים של הקבוצה.

כשבונים פעילות משפחתית, אז כמובן שהרעיון הוא לבנות סדנאות שיתאימו לכולם על פי הגיל, הצורך וכן העניין.

 

 

 

Share Button